Odwiedzone Bunkry

Przez ostatnie 3 lata moich podróży odwiedziłam parę kompleksów bunkrów na terenie Polski. Bardzo interesują mnie te fortyfikacje, które rozsiane są po całej Polsce. Mam sporo fotek, które chcę Wam pokazać, ale jak by ktoś chciał porozmawiać na ten temat to zapraszam do kontaktu ze mną :-)
Na terenie polski powstało 10 kompleksów bunkrów. “Anlage Mitte” są to Bunkry, schrony dla pociągu Hitlera. Znaleźć je można w okolicach Spały w województeie łódzkim. Są to dwa kompleksy kolejowe, powstałe w czasie II wojny światowej.
Innymi schronami kolejowymi , były schrony “Anlage Sud”, znajdowały się one w Stępinie-Cieszynie. Był to schron kolejowy na Podkarpaciu. Kompleks w Stępinie, w okolicach wsi Cieszyn został zbudowany w latach 1940-1941, przez wojska niemieckie.
Niedaleko miejscowości Pomorsko znajduje się tzw. Linia Odry- Oderstellung, jest to bunkier powstały przy brzegu Odry w latach 1928-1939.
Najbardziej znanym bunkrem w Polsce jest wilczy Szaniec w Gierłoży, w nim można podziwiać zachowanym do dnia dzisiejszego stanowiskiem przeciwlotniczym. Warto wiedzieć, że w jednym z 20 baraków w tym bunkrze, sam Claus Schenk von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na życie Hitlera.

Wilczy Szaniec w latach 1941-44 był główną kwaterą Hitlera, kwatera, czyli dzisiejszy bunkier służył jako kwatera dowódcza, skąd Hitler mógł dowodzić wojskami ZSRR.
W okolicach województw gorzowskiego i zielonogórskiego, znajdują się wsie wysoka, Kaława, Nietoperek, w tych okolicach można zobaczyć ciekawe fortyfikacje powstałe w czasie II wojny światowej. Jest to bardzo dobrze znany Międzyrzecki Rejon Umocniony. MRU w swoim posiadaniu ma wiele schronów bojowych i budowli obronnych wraz z zaporami przeciwpancernymi.